Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular bölümümüze hoş geldiniz! Bu sayfada, sitemizle ilgili en yaygın soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Eğer burada sorunuzun cevabını bulamazsanız, bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.
MÜŞTERİLER İÇİN S.S.S

Sipariş verdiğiniz ürün için “Ödeme Bilgileri” sayfasına geldiğinizde sahip olduğunuz mağazanolsun puanlarınızı “Tekpara Kullanımı” satırında, Tekkart puanlarınızı “Tekkart Tekpara Kullanımı” satırında görebilirsiniz. Siparişinizin ödeme tutarından istediğiniz kadarını bu puanlarınızı kullanarak yapabilirsiniz.

Mağazalarda, sağ üst köşedeki Giriş Yap/Üye Ol butonuna tıklayarak, açılan ekrandaki Üye Ol butonu vasıtasıyla üye olabilirsiniz.

18 yaşını aşmış ve sözleşmesini onaylamış herkes üye olabilir.

Alışveriş yapabilmek için üyeliğinizi ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Alışveriş yapabilmek için üyeliğinizi ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz.

Üyelik ve kişisel bilgileriniz, Mesafeli Satış Sözleşmeniz ve Gizlilik İlkelerinde belirtilen durumlar haricinde ve onayınız olmadan üçüncü kişiler ile paylaşılmaz. Gizlilik İlkelerine ilişkin haklarınızı daha detaylı öğrenmek için tıklayınız.

Evet. Mağazalarımızdan ürün seçimi yaparak sepete ekledikten sonra açılan sayfada "Üye Olmadan Devam Et" seçeneği ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dokümanı inceleyiniz. Müşteri sipariş ve kargo süreci

Eğer üyelik oluşturdu iseniz alışveriş yaptığınız web sitesinde Giriş Yap butonuna tıklayarak ve hesabınıza girerek Siparişlerim sekmesinden siparişinize ait detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer üyelik oluşturmadan sipariş verdi iseniz sipariş detayınıza web sitesinin alt bölümünde "Sipariş Sorgula" sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tekkart, tek bir sanal kart/uygulama ile yaptığınız her harcamadan parapuan kazandıran ve kazanılan parapuanlarla üye iş yerlerinden alışveriş imkanı sunan %100 yerli bir kazanç sistemidir.

Müşteriler, ücretsiz olarak üye olurlar. Ulusal ölçekteki firmalardan, online üye işyerlerinden ve her bölgedeki her sektörden anlaşmalı üye iş yerlerinden yaptıkları her alışverişten kazanç elde ederler. Alışveriş esnasında cep telefonu veya ID numarasını söylemek yeterlidir. Her alışverişten sonra anında gelen bir SMS ile kazançları bildirilir.

Müşterilerin mağazanolsun mağazalarından yaptıkları her alışverişten %1 oranında kazandıkları ve istedikleri alışverişlerinde kullanabildikleri kazanç puanıdır. Tekkart üye işyerlerinden yapılan alışverişlerinde kazandıklarına da “Tekkart Tekpara” denir ve bunları da mağazanolsun mağazalarındaki alışverişlerinde kullanabilirler.

Mağazalarda kullanıcı adı ve şifre ile girişi yaptıktan sonra, Hesabım menüsündeki “Kartlarım” sekmesine tıklayınız. “Tekkart” bölümünü aktif ettiğinizde, artık Tekkart Puanlarınızı da mağazalardaki alışverişlerde kullanabilirsiniz.

Karşılaştırma tablosunu inceleyiniz. Ürün ve fırsat ayrımı neye göre yapılıyor?

Tedarikçi ürünü onaylamadan önce sipariş iptal edilebilir. Tedarikçi ürünü onaylayıp kargoladıktan sonra artık iptal işlemi yapılamaz, iade talep edilebilir.

Mağazalardan verdiğiniz siparişler için “Siparişlerim” bölümünde “İptal Et” butonu aktif olur. Ürün tedarikçi tarafından onaylanıp kargolama işlemi yapılana kadar iptal ederseniz, siparişiniz iptal edilir. Tedarikçiye iptal edildiğine dair mesaj gider. Ödemeniz size iade edilir.

 • a. “Ürünü Teslim Aldım” butonu tıklandığında veya tedarikçinin kargolama işlemi başlattığı anda, Siparişlerim bölümünde ilgili ürün için “İade Talebi Başlat” butonu aktif olur.
 • b. İhtiyaç halinde tıklandığında iade formu açılır. İlgili ürün, “İade Edilecek Ürün/Ürünler” satırında seçilmiş olarak gelir. Diğer ürünler de isteğe bağlı olarak seçilerek eklenebilir.
 • c. “Ürünü Teslim Aldınız mı?” satırında, “Ürünü teslim aldım” ya da “Ürünü teslim almadım.” seçeneklerinden uygun olan seçilir. Eğer “Ürünü teslim almadım” seçilirse, alttaki satırda “Ürünü neden teslim almadınız?” sorusu gelir. Seçenek olarak “Kapıda iade ettim” ya da “Ürün elime ulaşmadı” seçeneklerinden uygun olan seçilir ve açıklama yazılır. Görsel ekleyebilmek için de “Gözat” butonu eklenmiştir. Dosyalarınızdan uygun olan seçilerek eklenebilir.
 • d. Bu sırada tedarikçiye de ilgili ürün için iade talebi bulunduğuna dair bir SMS gönderilir
 • e. Eğer “Ürünü teslim aldım” seçilirse altta “İade için kargoya verdiniz mi?” sorusu görülür
 • f. Eğer “Evet” seçilirse, altta “Hangi kargo firmasına verdiniz?” sorusu görülür. Bu sırada kırmızı ile "Mağazanın anlaşmalı olduğu kargo firması dışındaki şirketlerle gönderim yaptığınızda kargo ücreti size aittir" ikazı görülür.
 • g. Verilen kargo firması açılan listeden seçilir. Varsa takip numarası girilir. Açıklama eklenerek “İade Talebi Oluştur” butonuna basılır.
 • h. Eğer “Hayır” seçilirse, altta “Hangi kargo firmasına verdiniz?” sorusu için anlaşmalı kargolardan biri seçilir. Daha sonra bir “Kargo İade Kodu” görülür. Bu kod mağazada Siparişlerim bölümünde ilgili ürün satırında da görülür. Seçilen kargo firmasına bu kod verildiğinde ücretsiz olarak gönderim yapılır.
 • i. Açıklama yazılarak, “İade Talebi Oluştur” butonuna basılır. İşlem tamamlanır.
 • j. Mağazadaki Siparişlerim bölümünde ilgili ürün için “İade Talebi Oluşturuldu” olarak bilgi satırı ve “Kargo İade Kodu” görülür.
 • k. Bu kod ilgili kargo firmasına verildiği anda, 7 günlük otomatik onaylama süreci de başlar.
 • l. Eğer anlaşmalı olmayan bir kargo firması ile gönderilmişse, “Siparişlerim” bölümünde seçilen kargo firma bilgisi görülebilir.
 • m. Tedarikçi, 7 gün olan otomatik onay sürecini bir defaya mahsus 7 gün daha uzatabilir.
 • n. Tedarikçi onayladığı anda, size de bir bilgilendirme SMS’i gelir.

Anlaşmalı kargoları seçerseniz ücret ödemezsiniz. Diğer kargoları seçtiğinizde kargo ücreti size aittir.

 • a. Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
 • b. Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
 • c. Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,
 • d. Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
 • e. Fiyatı borsa veya finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve tedarikçinin kontrolünde olmayan ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
 • f. Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. (Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.)
 • g. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen maddi olmayan ürünler.
 • h. Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan ürünler

 • a. İade edeceğiniz ürünün, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış ve kullanım hatası sonucu zarar görmemiş olması gerekmektedir.
 • b. Ürünler kullanılmış, yıpranmış, yıkanmış bir şekilde iade edilirse size geri gönderilebilir. Bu durumda ücret iadesi yapılmaz.
 • c. İade etmek istediğiniz ürün/ürünleri tüm aksesuarları ve orijinal kutusu ile faturası ile beraber iade etmeniz gerekmektedir.
 • d. Tek kullanımlık ürünlerin ve hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmez.
 • e. Beyaz eşya (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırınlar (gaz, elektrik, mikrodalga), set üstü ocaklar, aspiratörler, ütüler, vantilatör, ısıtıcılar, soğutucular),televizyon vb. kurulum gerektiren ürünlerin kutuları ürün tarafınıza teslim edildikten sonra yalnızca yetkili servis çalışanları tarafından açılmalıdır. Yetkili servis çalışanlarından önce ürünün kutusunun tarafınızca açılması halinde ürün garanti kapsamı dışında kalabilir.

Siparişiniz, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünü seçerek, Mağazaya Soru Sor butonuna basıp mağazayla irtibata geçebilirsiniz.

Aynı mağazadan satın aldığınız ürünler, tedarik süreleri farklı değilse tek kargoyla birlikte gönderilir. Farklı mağazalardan alınan ürünler için tek kargo ile gönderim yapılmaz.

Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. Hesabım menüsündeki Adreslerim bölümünde de “Yeni Adres Ekle” butonuna basarak yeni adres girebilirsiniz.

Eğer kargo bilgileri eksik veya hatalı girilmişse ve gönderinin durumunu takip edemiyorsanız mağazayla iletişime geçebilirsiniz. Ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünü seçip Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mesajınızı mağazaya iletebilirsiniz.

Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfanızdan veya size gönderilen SMS bilgisinden Kargo Takip numarasına ulaşabilirsiniz.

Magazanolsun’da kargo ücreti için,tedarikçinin belirlediği 3 seçenek bulunur. Alıcı Öder, Ücretsiz Kargo (Tedarikçi öder) ve Şartlı Kargo (Tedarikçilerin belli bir alışveriş tutarı üstüne ücretsiz gönderim yapması).

Mağaza ürünü kargoya verdikten sonra gönderi bilgilerini sisteme girer. Kargo bilgileri sipariş kodu ile birlikte cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. Bu bilgi ile veya Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından, ürünün üzerindeki sipariş kodu ile kargo şirketinin internet sitesinden siparişinizi izleyebilirsiniz.

Mağaza siparişi kargoya verdiyse gecikme kargo firmasından kaynaklanmış olabilir. Siparişle ilgili size SMS ile gönderilen veya Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasında ilgili ürün için yer alan kargo takip kodu ile siparişinizin nerede olduğunu takip edebilirsiniz. Siparişlerim sayfasından ilgili ürünü seçerek ürün detaydaki Mağazaya soru sor butonuna basıp mağazayla iletişime geçebilirsiniz.

Online mağazanızı açmak, ürünler de içinde hazır şekilde, teknik, hukuk, ödeme ve kargo altyapısı hazır olarak, tek seferlik ödeme ile 25000,0 TL'dir. Bu tutar senelik enflasyon ölçüsünde değişebilmektedir.

Sunucu ve hosting hizmeti, sunucu bakım hizmeti ve SSL güvenlik hizmetlerini kapsayan yıllık yenileme ücreti 1490,0 TL’dir.

Size sistemi tanıtan mağaza bayii, mağaza alımınızı hemen gerçekleştirebilir. Ya da magazanolsun.com sayfamızdaki “Satın Al” butonuna tıklayarak mağazanızı alabilirsiniz.

Online mağazanızı aldıktan sonra tasarımını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bunun için yönetim panelinizdeki Akademi bölümünde gerekli videolar sunulmaktadır.

Videoyu izleyiniz. Sipariş ve kargo süreci

Evet. Mağazanıza ücretsiz müşteri kaydedebilirsiniz. Videoyu izleyiniz. Ücretsiz müşteri kaydı nasıl yapılır?

Komisyon ve nakde çevrilen puan (bu bir gelir paylaşımıdır) sürekli vergi mükellefi olmayan müşterilerimiz açısından gelir vergisi tevkifatına tabidir. Şirket bu ödemelerinden ödeme sırasında %20 oranında gelir vergisi tevkif ederek muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edip ödemesini yapar.

Evet. Mağazanızda tüm tedarikçilerin ürünlerini satabilir hatta istediğiniz kısıtlamalara gidebilirsiniz.

Evet. Kendi ürününüz olmadan da, sistemde size hazır olarak sunulan tüm sektörlerden ürünleri satabilir, her satıştan kazanç sağlayabilirsiniz.

Evet. Size sunulan panelde sunulan “Mağaza Bilgilerim” bölümünde düzenleme yaparak, sadece kendi ürünlerinizi listeleyebilirsiniz.

Evet. Panelinizdeki “Mağaza Bilgilerim” bölümünde gerekli seçimleri yaparak, hangi ürünleri satacağınıza karar verebilirsiniz.

Sisteme tedarikçi dahil eden mağaza bayilerinin, o tedarikçinin tüm mağazalarda satılan ürünlerinden elde ettiği ve min. %3 olan gelirdir.

Mağaza sahiplerinin, kendi mağazalarında satılan her üründen kazandıkları %2 ile %50 arasında değişen gelirdir.

Yurtdışından döviz bazlı ödeme alınabildiği için, tedarikçilerin yurtdışına ürün gönderebilme yetkisine, kapasitesine, e-ihracat ve gerekli belgelere sahip olmasına bağlıdır.

Mağazanızda satılan ürünün siparişi sistem tarafından ilgili tedarikçiye gönderilir. Tedarikçi ürünü hazırlayıp kargoya vermekten ve faturayı kesmekten sorumludur.

Sistem olarak Sürat Kargo ve PTT Kargo ile anlaşmamız bulunmaktadır. Fiyat tarifesi için dokümanları inceleyiniz. PTT Kargo ücretleri Sürat Kargo ücretleri

Dokümanı inceleyiniz. Aracı/Bayi sorumlulukları

Müşteri şikayetlerinden, mağazanız sorumlu olmayacaktır. Ürünün uygun şekilde gönderilmesinden ürünü sağlayan tedarikçi ve sistemin işleyişinden ve kontrolünden sistem sorumlu olmaktadır.

Evet. E-ticaret için gerekli olan tüm teknik, hukuk, ödeme ve kargo altyapısı hazır olarak, ürünler de içinde hazır şekilde sunulduğu için, bir online mağazaya sahip olarak kendi işinizi başlatabilir ve sunulan eğitim ve desteklerle işinizi geliştirebilirsiniz.

Markanızı 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunun ilgili maddeleri ve özellikle “Marka Hakkı ve Kapsamı” bölümündeki kapsamında marka olma özelliği taşıması gerekmektedir. Sınai Mülkiyet Kanunu için tıklayınız.

Videoyu izleyiniz. Mağazanızı Google Search Console’a nasıl tanıtırsınız?

Evet. Google Analytics kodunuzu panelinizde Mağazam>Mağaza Bilgilerim sekmesindeki ilgili bölüme yapıştırarak aktif edebilirsiniz. Bunun için Mağazanızı Google Analytics’e nasıl tanıtırsınız videosunu veya Online mağaza bilgilerinizi nasıl düzenlersiniz videosunu izleyiniz.

Evet. Tag Manager kodunuzu panelinizde Mağazam>Mağaza Bilgilerim sekmesindeki ilgili bölüme yapıştırarak aktif edebilirsiniz. Bunun için Mağazanızı Google Tag Manager’a nasıl tanıtırsınız videosunu izleyiniz.

Evet.Facebook Pixel kodunuzu panelinizde Mağazam>Mağaza Bilgilerim sekmesindeki ilgili bölüme yapıştırarak aktif edebilirsiniz. Bunun için Mağazanıza Facebook Pİxel Kodu nasıl eklenir videosunu izleyiniz.

Panelinizdeki Mağazam>Dinamik Kampanya Sayfaları bölümünden oluşturabilirsiniz. Bunun için Dinamik Kampanya Nasıl Oluşturulur Videosunu izleyiniz.

Panelinizdeki Mağazam>Mağaza Bilgilerim bölümündeki linki kullanarak tedarikçi ekleyebilirsiniz. Bunun için Linkle Tedarikçi Firma Nasıl Eklenir videosunu izleyiniz.

Online mağazanızı açmak, ürünler de içinde hazır şekilde, teknik, hukuk, ödeme ve kargo altyapısı hazır olarak, tek seferlik ödeme ile 25000,0 TL'dir. Bu tutar senelik enflasyon ölçüsünde değişebilmektedir.

Evet. Bayi olarak mağaza satış yetkisine de sahip olursunuz. Her satıştan, performansa bağlı olarak, %20 ile %40 arasında gelir elde edersiniz.

Magazanolsun.com sayfasında "STORE" bölümüne girdikten sonra “Mağaza Bayii Ol” kısmına tıklayarak bayiliğinizi başlatabilirsiniz.

Mağaza satabilme yetkisine sahip olursunuz. Her mağaza satışınızdan %20 ile %40 arasında gelir elde edersiniz. Satış priminiz performansa bağlı olarak artar. Linkle satış yapabilirsiniz. Satışınızı kolaylaştıracak linkle satış gibi ayrıcalıklara da sahip olursunuz.

Panelinizdeki Mağazam>Mağaza Bilgilerim bölümündeki linki kullanarak mağaza satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için Linkle MağazaSatışı ve Tedarikçi Ekleme Nasıl Yapılır videosunu izleyiniz.

Tedarikçiler sisteme ücretsiz olarak dahil olurlar.

Tedarikçiler ürünlerini ücretsiz olarak listelerler.

Satılan ürünlerden kesilecek komisyon bedeli min. %12’dir. Tedarikçiler, Komisyon oranlarını kendilerine sağlanan panelden düzenleyebilmektedirler.

Sizi sisteme dahil eden mağazanolsun bayii giriş işleminizi kolayca yapmaktadır. Ya da magazanolsun.com sayfamızdaki “Tedarikçi Ol” butonuna basarak kolayca tedarikçi olabilirsiniz. Videoyu izleyiniz. Tedarikçi Firma Nasıl Eklenir?

Size sağlanan Tedarikçi Yönetim Panelinizde, ürün girişi yapabileceğiniz altyapı hazır olarak sunulmuştur. Videoyu izleyiniz. Ürün girişi nasıl yapılır?

Size sağlanan Tedarikçi Yönetim Panelinizde,fırsat girişi yapabileceğiniz altyapı hazır olarak sunulmuştur. Videoyu izleyiniz. Fırsat girişi nasıl yapılır?

Girişin yapılan bir fırsatın son tarihinin bitmesini beklemeden süresini geri çekerek yayından kaldırabilirsiniz. Yayından kaldıracağınız fırsatlar sistemden silinmeyeceği için sonradan panelinizden fırsat yönetimi bölümünden fırsatın içeriğini ve süresini değiştirerek tekrar yayına alabilirsiniz.

Evet. Tedarikçi Yönetim Panelinizdeki “XML Toplu Ürün Ekleme” sekmesinden yapabilirsiniz. Videoyu izleyiniz. XML ile toplu ürün girişi nasıl yapılır?

Evet. Tedarikçi Yönetim Panelinizdeki “XML Toplu Ürün Güncelleme” sekmesinden yapabilirsiniz. Videoyu izleyiniz. XML ile toplu ürün güncellemesi nasıl yapılır?

Evet. Size sağlanan API ‘yi kullanarak toplu ürün yüklemesi yapabilirsiniz.

Evet. Tedarikçi Yönetim Panelinizdeki “Ürün Yönetimi” sekmesinden, seçtiğiniz ürün için varyasyonlarını girebilirsiniz. Videoyu izleyiniz. Ürün varyasyonları (seçenekleri) nasıl girilir?

Hayır. Mağazanolsun pazaryerinde yayına aldığınız ürün/ürünleriniz sadece Mağazanolsun altyapısını kullanan eticaret sitelerinde yayına çıkacak olup başka pazaryerlerinde yayına alınmaz.

Evet. Mağaza sahibi bir tedarikçi iseniz, Tedarikçi Yönetim Panelinizdeki “Mağaza Dizayn” sekmesinden oluşturabilirsiniz. Videoyu izleyiniz. Kendi kategorilerinizi nasıl oluşturursunuz?

Tedarikçi panelinizdeki, Tedarikçi>Kobi Prim Oranı Güncellesekmesinden güncelleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bazı ürünlerin komisyon oranlarının güncellemesini, panelinizdeki “Ürün Yönetimi” sekmesindeki “Toplu Prim Güncelleme” butonu ile giriş yaparak tamamlayabilirsiniz.

Dokümanı inceleyiniz. Fatura ve ödeme süreci

Dokümanı inceleyiniz. Tedarikçi sipariş ve kargo süreci

Evet. İstediğiniz kargo firmasını kullanabilirsiniz. Tedarikçi panelinizdeki Tedarikçi>Müşteri Siparişleri bölümünde, sipariş edilen ürünü seçtikten sonra kargo seçiminizi yapabilirsiniz.

Dokümanı inceleyiniz. Satılmaya uygun olmayan ürünler

Xml yüklemelerinde resimlerin sorunsuz yüklenmesi için;
Xml dosyası yüklemeye gönderildiğinde ürünler yüklenir. Ama yayına alınmaz. Bu ürünler resimleri yüklenmek üzere kayıt altında beklerler.
Resim yükleme yazılım servisi eş zamanlı çalışarak, bekleyen ürünlerin resimlerini yüklemeye başlar.
Bir resim için 5 kere deneme yapar. Eğer 5 deneme de hata alır ise bir daha resmi yüklemeye çalışmaz.
Xml ile gönderilen bir ürünün yayına alınması için ana resim ve en az 1 tane daha resim yüklenmelidir.
Her resim yüklemede ilgili ürün için eğer şartlar uygunsa sistem otomatik olarak yayına alır.
Eğer tedarikçi olarak, Xml ile yüklediğiniz bir ürününüz için resim yükleme servisini beklemeden kendiniz işlem yapmak isterseniz, ürün yönetimi sayfasında bu ürünü görebilir, ürüne ait ana resim ve en az bir tane resim yükleyerek ürünü yayına alabilirsiniz. Yayına alınan ürün için eğer bekleyen resim yüklemesi var ise servis yükleme işlemine devam edecektir.
Tedarikçilerin ürün yönetim sayfasında;
Eğer ürünün resmi yok ise, pasifte bekleyen ürün olarak bu şekilde görünür.
Bu ürün resim yüklenmedikçe aktif edilemez. Aktif etme butonu olmayacaktır.
Sadece resimleri yüklenir ise sistem otomatik olarak aktif edecektir.

Tedarikçi Değerlendirme Puan Sistemi Hakkında

 

Pazaryerimizde daha verimli bir çalışmayı esas kılmak üzere tedarikçi değerlendirme puan sistemi hayata geçirilmiştir.

Bu sistemle etkin ve verimli çalışan tedarikçilerimiz müşteriye ulaşmada daha avantajlı konuma gelecektir.

Puanlama sisteminde yazılım tarafından otomatik hesaplama günlük olarak yapılacak ve değerlendirmeye alınacaktır.

 

Puan Dağılımı

HEDEF 100 PUAN

 
10

25

65Müşteri Soruları

Zamanında Kargo

Müşteri Değerlendirme Puanları

Eksi Puanlar: Red edilen ürünler ve zamanında gönderilmeyen ürünler

Artı Puanlar: Her sipariş alınan ürün

 

Puanlama kriter ve detayları şöyledir;

Başlık

 Puan

Kriterler

Kargo süresinde gönderilirse

20

Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Kargo zamanında gönderilirse 20 puan, 24 saat içinde gönderilirse +5 puan ilave ile 25 puan verilir. Ortalaması alınır.

Kargo zamanı 24

5

Kargo süresi geçerse

-1

Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Süresi geçen her kargoda puanınız toplamdan 1 puan düşürülür.

Kobinin red edilen ürün adedi

-2

Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Her red edilen ürün için puanınız toplamdan 2 puan düşürülür.

Müşteri sorularına cevap verme

10

Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. 48 saat içinde cevap verilirse 10 verilmezse -10 puan verilir. Ortalaması alınır

Müşteri hizmet puanı

65

Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Yapılan yorumların ürün puanı ortalaması 100 üzerinden değerlendirilir. Ortalama 100 ise kobiye 65 puan kazandırır.

Çok satan satıcı

10

Son 3 ay içinde her siparişe ekstra 0,1 puan verilir. Toplam puan kazancı 10 puanı geçemez.

 

Kargo süresi içinde gönderilirse 20 puan kazanılır. Bu süre tedarikçinin ürünü eklerken belirttiği ve müşteriye gösterilen siparişten sonra ürünün ne zaman gönderileceğinin belirtildiği süredir.

24 saat içinde gönderilirse 25 puan kazanılır. Her ne şartta olursa olsun sipariş alındıktan sonraki 24 saat içinde gönderim sağlanırsa +5 puan ilave ile 25 puan kazanılır.

Not: Bu 2 duruma göre tüm puanların ortalaması alınır ve tedarikçi kargo puanı hesaplanmış olur.

Kargo Süresi geçerse: Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Süresi geçen her kargoda tedarikçi kargo puanınız toplamından 1 puan düşürülür.

Kobinin red edilen ürün adedi: Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Her red edilen ürün için tedarikçi kargo puanınız toplamından 2 puan düşürülür.

Not: Tüm kargo değerlendirmelerinde son 3 ayda sipariş verilen her ürün değerlendirmeye alınır.

Müşteri sorularına cevap verme: Tedarikçi tarafından verilen tüm soru cevapları dikkate alınır. Tedarikçi kendisine gelen sorularda, soru tarihinden itibaren 48 saat içinde cevap verirse 10 puan kazanılır. Cevap 48 saat içinde verilmezse 10 puan kaybedilir. Ortalaması 10 puan üzerinden değerlendirilir.

Not: Tüm puanların ortalaması alınır.

Müşteri hizmet puanı: Son 3 ayda sipariş verilen her ürün için hesaplanır. Yapılan yorumların ürün puanı ortalaması 100 üzerinden değerlendirilir. Ortalama 100 ise kobiye 65 puan kazandırır.

 

Çok Satan Satıcı: Tedarikçi son 3 aylık olarak her siparişte ekstra 0,1 puan kazanır. Maksimum 10 puan kazanılabilir.

Dikkat edilecek hususlar

·         Özellikle kargosunu kendi anlaşması ile gönderen tedarikçilerimiz kargo takip numarasını hemen girerlerse daha çok puan almış olacaklardır.

·         Alınan bu puanlar ürün aramalarında listelemelerde daha yukarıda ve ön planda görünmenizi sağlayacaktır.

·         Puan gösterim imkanı sadece 70 puan üzeri puanı olan ve son 3 ayda 5’ten fazla siparişi olan tedarikçilerimize sunulur.

·         Tedarikçilerimiz panellerinde puan durumlarını her zaman görebilir.

·         Tekkart AŞ. Puan algoritmasını değiştirme ve geliştirme hakkını saklı tutar.

Bu içerik istenmeyen URL'lerde gösterilmeyecek.

Bizimle İletişime Geçin
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için
lütfen iletişime geçin
+90 212 945 15 96 +90 212 945 15 96 [email protected]
Sizi Arayalım
Sizinle irtibata geçmemizi istediğiniz
GSM numaranızı aşağıya yazınız.